■■ سومین نشست تخصصی ازمجموعه نشست های تخصصی همایش ملی هنر ایران در دوره قاجار ■■

سومین نشست تخصصی "شاهنامه‌نگاری در دوره قاجار" ازمجموعه نشست های تخصصی همایش ملی هنر ایران در دوره قاجار با تاکید بر شاهنامه آقانجف اصفهانی در تاریخ 16 اردیبهشت سال 1397 با همکاری  مجموعه فرهنگی تاریخی کاخ گلستان به سخنرانی دبیر علمی همایش جناب آقای دکتر سید عبدالمجید شریف زاده برگزار شد.

در این نشست ایشان علاوه بر معرفی کلی همایش و محورهای آن، به واکاوی این نسخه پر ارزش پرداختند. شاهنامه آقانجف اصفهانی از نسخه‌های بسیار نفیس دوره قاجار است که در کاخ موزه گلستان نگهداری می‌شود.

این نسخه با 1049 صفحه بدون رقم کاتب، دارای 4 ستون و 25 سطر است. دارای 41 نگاره و وضع نسخه ناقص، دارای جلد ساغری مشکی دارای نقش لچک ترنج و دو سر ترنج به شیوۀ سوخت ضربی الوان می باشد. در صفحۀ سفید ابتدای کتاب که برگ شناسایی آن است مهر کتابخانه دولت علیه ایران و دستخطی مبنی بر اکتشافی بودن کتاب نوشته شده و تاریخ 1333 و 1301 را دارد. صفحۀ اول مشتمل بر مقدمۀ منثور کتاب با سر لوحی مذهب به رنگ طلایی و لاجوردی است. پس از سرلوح، کتیبه‏ای به شیوۀ حلکاری آمده که جزء متن اصلی کتاب نیست و سرلوح و کتیبۀ آن در بالای متن اضافه شده است.

آقا نجف اصفهانی فرزند آقابابا نقاش قلمدان ساز معروف دورۀ قاجاریه در شهر اصفهان متولد شد. این استاد نقاش صورت ساز بود و در روی قلمدان‏های کار وی اغلب تصاویر حضرت عیسی و حضرت مریم که تقلیدی از کار نقاشان ایتالیا بود دیده می‏شود. امضاء و رقم آقا نجف که روی قلمدان‏ها و سایر آثار خود می‏نوشت جملۀ «یا شاه نجف» است. اين هنرمند در مكاتب مختلف هنري زمان خود از استادان طراز اول كسب فيض كرده و در اثر نبوغ ذاتي خود از معلمان نيز برتر شده است.

 

 

 
  Add comments
 
 
 
 
 
نام :
ایمیل :
{editor}
کد امنیتی :
هشت  به اضافه  چهارده
ثبت کد :

 
   
     

 

 
   

LOGIN WEBMASTER

 

نام کاربری
رمز عبور
 

CALENDAR

 

<    «  مهر ۱۳۹۷  »    >
SuMoTuWeThFrSa
 ۱۲۳۴۵۶
۷۸۹۱۰۱۱۱۲۱۳
۱۴۱۵۱۶۱۷۱۸۱۹۲۰
۲۱۲۲۲۳۲۴۲۵۲۶۲۷
۲۸۲۹۳۰ 

LINK

برای تبادل لینک، سایت شما باید حداقل رنک 3 در گوگل داشته باشد.
» طراحی وب و مالتی مدیا
   

All Right Reserved 2010, Sharifzade, Design by www.adco.ir

www.Sharifzade.com