■■ دومین نشست تخصصی ازمجموعه نشست های تخصصی همایش ملی هنر ایران در دوره قاجار ■■

دومین نشست تخصصی "شاهنامه‌نگاری در دوره قاجار" ازمجموعه نشست های تخصصی همایش ملی هنر ایران در دوره قاجار با تاکید بر شاهنامه داوری در تاریخ 9 اردیبهشت سال 1397 با همکاری  موزه رضا عباسی به سخنرانی دبیر علمی همایش جناب آقای دکتر سید عبدالمجید شریف زاده برگزار شد.

در این نشست ایشان علاوه بر معرفی کلی همایش و محورهای آن، به واکاوی این نسخه پر ارزش پرداختند. شاهنامه داوری از نسخه‌های بسیار نفیس دوره قاجار است که در موزه رضا عباسی نگهداری می‌شود.

یکی از نسخ بسیار نفیس شاهنامه از حیث قدمت زمان، ارزش تاریخی و نفاست خط نسخۀ گرانبهائی است که تا این اواخر در تصرف حضرت اشرف آقای فتح الله خان سپهسالار اعظم بوده. این نسخه به خط مرحوم میرزا محمد داوری شاعر و استاد خوشنویس فرزند مرحوم میرزا کوچک وصال شیرازی است. داوری (1238 ـ 1283) که مثل فرزندان دیگر مرحوم وصال مردی هنرمند و شاعر و استاد خوش خط بوده، این نسخه از شاهنامه را در مدت پنج سال با کمال زبردستی و هنرمندی نوشته و چون در نقاشی نیز مهارت داشته پس از انجام نسخه چند مجلس نقاشی نیز از قلم خود بر آن الحاق کرده است. سپس در آخر آن گنجینۀ آراسته، منظومه‏ای به بحر متقارب در ستایش فردوسی و ذکر سلاطین عجم و شرح زحمات خود و مدح محمد قلی خان ایلخانی ایل قشقائی (1266 فوت) نوشت و بر آن ضمیمه نمود. داوری این نسخۀ گرانبها را پس از انجام به ایلخانی مزبور تقدیم داشته است. بعد از فوت ایلخانی زمانی که یحیی خان معتمدالملک(که بعدها به لقب مشیرالدوله ملقب شد) در شیراز آن نسخه را خرید.

این نسخه دارای 1232 صفحه و از 68 نگاره این نسخه 55 مجلس مربوط به لطفعلی و12مجلس رقم داوری و یک مجلس رقم فرهنگ است. نقاشي‌هاي آن تلفيقي از نگارگري سنتي اين دوران و تأثير نقاشي غرب بر نگارگري ايران را نشان مي‌دهد. غير از داوري، فرهنگ و لطفعلی هنرمندان برجستۀ ديگري نيز در اين نسخه، آثاري از خود به يادگار گذاشته‌اند. مذهباني چون ميرزا يوسف و ميرزا حسين مذهب باشي.

فرهنگ، برادر كوچك داوري، در بخشي از گفتار فارسنامۀ ناصري  درباب احوال برادرش چنين آورده است: "... القصه مرحوم داوري در خط نسخ تعليق استادي بود بزرگ. خط شكسته را به حد كمال رسانيده و در صنعت نقاشي و پيكرنگاري ، از استادان سلف بگذرانيد. در علوم ادبيه و حكمت، دستي تمام داشت.

لطفعلی خان نقاش شیرازی نقاش صاحب سبک سده دوازدهم هـ . ق شیراز در دوره قاجار است که به ویژه گل و بوته‌سازی تبحر و شیوه خاص خود را داشت. به تایید فرصت شیرازی در کتاب آثار عجم در صفحه ۵۴۸ تاریخ فوتش ۱۲۸۸ هـ . ق در شیراز بوده و در دارالسلام شیراز دفن گردید. لطفعلی خان پدر (میرزا محمد علی خان، مسعود الملک) بودند که ایشان نیز از خوشنویسان شیراز بود.

 شاهنامه داوری چهار جلد دارد، جلد اول ۲۱ مجلس جلد دوم ‌۲۵ مجلس‌، جلد سوم ۱۶ مجلس و جلد چهارم و آخرین‌ جلد این شاهنامه‌ که از زمره پرکارترین نسخ خطی است شش مجلس تصویر دارند.

 

 
  Add comments
 
 
 
 
 
نام :
ایمیل :
{editor}
کد امنیتی :
هفتاد و نه  به اضافه  دوازده
ثبت کد :

 
   
     

 

 
   

LOGIN WEBMASTER

 

نام کاربری
رمز عبور
 

CALENDAR

 

<    «  مهر ۱۳۹۷  »    >
SuMoTuWeThFrSa
 ۱۲۳۴۵۶
۷۸۹۱۰۱۱۱۲۱۳
۱۴۱۵۱۶۱۷۱۸۱۹۲۰
۲۱۲۲۲۳۲۴۲۵۲۶۲۷
۲۸۲۹۳۰ 

LINK

برای تبادل لینک، سایت شما باید حداقل رنک 3 در گوگل داشته باشد.
» طراحی وب و مالتی مدیا
   

All Right Reserved 2010, Sharifzade, Design by www.adco.ir

www.Sharifzade.com