■■ برج شبلی دماوند ■■

برج شبلی دماوند

 

برج شبلی در منتهی الیه شرقی شهرک دماوند به صورت یک بنای منفرد بر روی تپه‌ای واقع شده که فضای اطراف آن چون حلقه‌ای خاکی رنگ باغات سرسبز دماوند را احاطه نموده است. و در تاریخ 29/3/1351 به شماره 920 جزو آثار ملی به ثبت رسید.

این بنا دارای سردابه‌ای مستطیل شکل با طاق گهواره‌ای است که با قلوه سنگ و ملاط گچ ساخته شده و راه پله‌ای از جلوی مدخل با 5 پله بداخل این سردابه راه می‌یابد، در سال 1351 این بنا مورد بازدید کارشناسان قرار گرفت و این‌گونه توصیف شده است: "درون سردابه آثار قبری وجود ندارد ولی بدون شک این مکان محل دفن صاحب آرامگاه بوده است که متاسفانه توسط حفاران غیر مجاز به منظور واهی و دست یابی به گنج موجبات تخریب سردابه را فراهم و به کلی محوطه داخلی شبستان را زیرو رو نموده‌اند و بدین ترتیب نه تنها قبور این محوطه را از بین برده‌اند بلکه شالوده بنا را نیز متزلزل ساخته‌اند." (پرونده ثبتی میراث فرهنگی)

شکل خارجی برج آرامگاه با طرح هشت ضلعی که گوشه‌های آن در پایین گنبد به صورت نیم دایره و کاملاً منحنی است ولی خود گنبد برج به شکل هشت گوشه‌ای ساخته شده که زوایای آن تا نوک گنبد به خوبی نمایان است. در ورودی برج به طور کلی تجدید بنا شده است. در قسمت بالای آن دو گوشواره(طاقچه مانند) به حالت اصلی و دست نخورده باقی مانده است. در بالای آن دو طاقچه یک قاب آجری دیده می‌شود که احتمالاً بدنه داخل آن جای نصب کاشی‌های لعابی منقوش بوده است.

 

 

 
  Add comments
 
 
 
 
 
نام :
ایمیل :
{editor}
کد امنیتی :
سی و هشت  به اضافه  دو
ثبت کد :

 
   
     

 

 
   

LOGIN WEBMASTER

 

نام کاربری
رمز عبور
 

CALENDAR

 

<    «  مهر ۱۳۹۷  »    >
SuMoTuWeThFrSa
 ۱۲۳۴۵۶
۷۸۹۱۰۱۱۱۲۱۳
۱۴۱۵۱۶۱۷۱۸۱۹۲۰
۲۱۲۲۲۳۲۴۲۵۲۶۲۷
۲۸۲۹۳۰ 

LINK

برای تبادل لینک، سایت شما باید حداقل رنک 3 در گوگل داشته باشد.
» طراحی وب و مالتی مدیا
   

All Right Reserved 2010, Sharifzade, Design by www.adco.ir

www.Sharifzade.com