شعر آغاز

 


... More

 حکم

... More

 برج شبلی دماوند

برج شبلی دماوند

 


برج شبلی در منتهی الیه شرقی شهرک دماوند به صورت یک بنای منفرد بر روی تپه‌ای واقع شده که فضای اطراف آن چون حلقه‌ای خاکی رنگ باغات سرسبز دماوند را احاطه نموده است. و در تاریخ 29/3/1351 به شماره 920 جزو آثار ملی به ثبت رسید.

این بنا دارای سردابه‌ای مستطیل شکل با طاق گهواره‌ای است که با قلوه سنگ و ملاط گچ ساخته شده و راه پله‌ای از جلوی مدخل با 5 پله بداخل این سردابه راه می‌یابد، در سال 1351 این بنا مورد بازدید کارشناسان قرار گرفت و این‌گونه توصیف شده است: "درون سردابه آثار قبری وجود ندارد ولی بدون شک این مکان محل دفن صاحب آرامگاه بوده است که متاسفانه توسط حفاران غیر مجاز به منظور واهی و دست یابی به گنج موجبات تخریب سردابه را فراهم و به کلی محوطه داخلی شبستان را زیرو رو نموده‌اند و بدین ترتیب نه تنها قبور این محوطه را از بین برده‌اند بلکه شالوده بنا را نیز متزلزل ساخته‌اند." (پرونده ثبتی میراث فرهنگی)

شکل خارجی برج آرامگاه با طرح هشت ضلعی که گوشه‌های آن در پایین گنبد به صورت نیم دایره و کاملاً منحنی است ولی خود گنبد برج به شکل هشت گوشه‌ای ساخته شده که زوایای آن تا نوک گنبد به خوبی نمایان است. در ورودی برج به طور کلی تجدید بنا شده است. در قسمت بالای آن دو گوشواره(طاقچه مانند) به حالت اصلی و دست نخورده باقی مانده است. در بالای آن دو طاقچه یک قاب آجری دیده می‌شود که احتمالاً بدنه داخل آن جای نصب کاشی‌های لعابی منقوش بوده است.

 

... More

 فعالیت‌های سال 96

مصاحبه با شبکه 4، برنامه چشم شب روشن. 27 فروردین 1396


... More

 بهاری جاودان در موزه‌های جهان(نگاهی به گل و مرغ، جلد لاکی در موزه ملک)


شریف‌زاده، سید عبدالمجید. بهاری جاودان در موزه‌های جهان(نگاهی به گل و مرغ، جلد لاکی در موزه ملک) زورنامه شرق. شماره 2548. 14/1/1395. ص 11.


... More

 ریاست موزه فرش

... More

 عضویت گروه باستان شناسی

عضو گروه باستان شناسی و هنر شورای بررسی متون و کتب علوم انسانی

... More

 

 
   

LOGIN WEBMASTER

 

نام کاربری
رمز عبور
 

CALENDAR

 

<    «  بهمن ۱۳۹۶  »    >
SuMoTuWeThFrSa
 ۱۲۳۴۵۶
۷۸۹۱۰۱۱۱۲۱۳
۱۴۱۵۱۶۱۷۱۸۱۹۲۰
۲۱۲۲۲۳۲۴۲۵۲۶۲۷
۲۸۲۹۳۰ 

LINK

برای تبادل لینک، سایت شما باید حداقل رنک 3 در گوگل داشته باشد.
» طراحی وب و مالتی مدیا
   

All Right Reserved 2010, Sharifzade, Design by www.adco.ir

www.Sharifzade.com